Specyficzna przyjaźń

Książki są po to, żeby je czytać. Są one po to, aby dowiedzieć się czegoś nowego. Poznać zupełnie nowych bohaterów, którzy tworzą historię, nie znaną nam do tej pory. Z wielką przyjemnością czyta się takie książki, dzięki którym w naszym życiu gości radość i pewne emocje. Książki są w stanie w życiu człowieka dokonać wielkich cudów. Warto zawsze mieć je pod ręką, dzięki czemu człowiek może się zawsze odnieść do świata bohaterów lub może przeczytać jakieś fascynujące porady, które mogą mu się w życiu przydać. Dobrą książką jest “Ukochane równanie profesora” autorstwa Yōko Ogawa (https://www.taniaksiazka.pl/ukochane-rownanie-profesora-ogawa-yoko-p-1273445.html).

Z Japonii

Chyba niezbyt dobrze czytelnikom europejskim znana jest literatura japońska. Pewnie za jednym razem bylibyśmy w stanie wymienić znanych, amerykańskich pisarzy, którzy tworzą różnego rodzaju książki. Kiedy jednak przyjdzie spojrzeć nam na drugą część świata, to nie jesteśmy w stanie za bardzo wymienić znaczącej osoby. A Yōko Ogawa już od 1988 roku gości na rynku, zapraszając czytelników do poznania fascynującego świata jej bohaterów. To japońska autorka, która ma na swoim koncie już wiele znaczących wyróżnień, m.in. nagrody im. Akutagawy (1990)Yomiuri (2004) i nagrody im. Tanizakiego (2006). Na podstawie jej książki został nakręcony film L’Annulaire w reżyserii Diane Bertrand. To naprawdę uznana autorka, która jeszcze nie raz pokaże ludziom, że potrafi tworzyć. Tym razem w książce pt.”Ukochane równanie profesora” może wejść do idyllicznego świata, który jest tak różny od tego co nas otacza dookoła.

Przyjaźń od nowa

Głónym bohaterem tej książki jest Profesor – wybitny naukowiec, uznany w świecie nauki. Jego błyskotliwą karierę przerwał wypadek samochodowy. W jego konsekwencji część mózgu Profesora została uszkodzona i bohater musi zmagać się teraz z utratą pamięci krótkotrwałej. Profesor zatrudnia gosposię, która jednocześnie jest samotną matką 9-letniego chłopca. Pojawienie się kobiety z dzieckiem w jego domu zmienia całkowicie życie mężczyzny. O dziwo, Profesor zaprzyjaźnia się z tym małym chłopcem, który nazywany jest przez niego pieszczotliwie Pierwiastkiem. Oboje uczą się wszystkiego. W szczególności Profesor, który co 80 minut …traci pamięć i od nowa musi poznawać tych dwoje. Pierwiastek i Profesor kochają baseball – każdy na swój sposób. I jest jeszcze matematyka, która dzięki tej powieści wydaje się naprawdę fascynującym zjawiskiem, które naprawdę warto poznać. Ten świat to coś zupełnie innego. To miejsce, gdzie każdy chciałby się znaleźć.

Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com